FAQ

Zaujíma ťa šerm, pozrel si si našu stránku, ale potrebuješ ešte pár informácií? Tu je zopár najčastejších otázok a odpovedí. Pre ešte viac detailné odpovede skús kliknúť na kontakty a zavolaj nám, alebo napíš.

 

Je šerm aj pre deti?

Šermovať sa dá od mladého veku. Ako v každom športe platí čím skôr, tým lepšie. V našom klube môžeš začať od 15 rokov. Z hľadiska našich kapacitných možností sme stanovili túto hranicu ako najnižšiu možnú.

 

Je šerm aj pre ženy?

Definitívne áno. Šermuje u nás niekoľko žien. Niektoré zatiaľ „iba“ trénujú, ďalšie sa zúčastňujú turnajov. Naša prvá medailistka Michaela Třetinová vybojovala v roku 2018 striebornú medailu na turnaji v Bratislave a bronzovú medailu na domácej pôde.

 

Sú aj šermiarske turnaje?

Áno sú. Na Slovensku sa „turnajuje“ v Trnave, Bratislave, Trenčíne a Žiline. Súťaží sa v rôznych kategóriách. Dlhý meč open, dlhý meč ženy, rapír s dýkou, rapír bez pobočnej zbrane, meč a štítok. Ďalšie turnaje samozrejme existujú v zahraničí, v podstate na celom svete.

 

Aký druh šermu robíte? Čím šermujete?

Šermujeme hlavne dlhým mečom. Odhadom na percentá je to cca 95% tréningového času. Ostatných 5% sú doplnkové semináre zamerané na iné zbrane.

 

Ako vyzerá tréning?

Štartujeme rôznymi cvičeniami na rozohriatie, potom trošku namáhame svaly cvičeniami s vlastným telom, veľkú pozornosť venujeme zdokonaľovaniu „šermiarskych krokov“ ako sú napríklad posuny, odsuny, výpady a v prípade pokročilých žiakov cvičíme so zbraňou. Končí sa strečingom.

 

Aha. Takže to nie je iba šerm, ale aj „posilka“?

Ako napríklad aj pri hokeji, tak aj v šerme sa telo namáha „jednostranne“. Do tréningu je preto treba zapojiť kompenzačné cvičenia. Tiež je potrebné budovať silu, rýchlosť a výbušnosť šermiara a naučiť sa isté základy.

 

Robíte aj vystúpenia?

Nie. Nezaoberáme sa divadelným šermom. Nebránime sa verejnej prezentácii nášho športu za účelom jeho popularizácie, ale na tomto poli sme aktívni len minimálne.

 

Čo všetko potrebujem na začiatok?

Na začiatok stačí prísť na nábor. Otvárame ho každým rokom v septembri. Prvá potrebná výbava je meč a maska. Čím skôr ich budeš mať, tým sa Ti bude lepšie trénovať. Budeš ich určite potrebovať po 6 mesiacoch od náboru.